WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest nową ideą. Jest jednym z rodzajów odpowiedzialnej, poznawczej, zrównoważonej (eko) turystyki, który coraz częściej pojawia się na szlakach w Polsce i na całym świecie. Powstają parki jurajskie, podziemne trasy turystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skamieniałościach itp. Nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji rekreacyjnej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc dogłębnie poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców. Wpływ geologii na życie człowieka jest niezaprzeczalny!

Jeśli chcielibyście uczestniczyć w wycieczce geoturystycznej skontaktujcie się ze mną. Wiedzieć, znaczy rozumieć, a więc docenić i chronić nasze piękne otoczenie przyrodnicze.

Zapraszam również osoby do współpracy przy tworzeniu oferty geoturystycznej.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Miśkiewicz

Geopark "Karpaty fliszowe i ich wody mineralne"

I znowu będzie o nowym geoparku w Polsce, coś tak ostatnio w temacie. Zachęcam do lektury najnowszego, wrześniowego Przeglądu Geologicznego, bo tam artykuł dotyczący geoparku "Karpaty fliszowe i ich wody mineralne". Link do czasopisma tutaj
Chciałbym, aby powstała grupa odważnych, twórczych, ambitnych ludzi, którzy podejmą się realizacji projektu i utworzenia geoparku w tej części Europy. Zapraszam do dyskusji i proszę o kontakt osoby zainteresowane takim projektem. Pozdrawiam!

Zdjęcie: Izby (Beskid Niski, Karpaty Zachodnie), odsłonięcie formacji belowskiej (eocen, płaszczowina magurska). Fot. J. Golonka

Geopark Kamienny Las na Roztoczu

Mamy kolejny projekt geoparku w Polsce i stronkę w sieci Kamienny Las na Roztoczu
Tylko się cieszyć, geoturystyka się rozwija:). Dużo ciekawych informacji, szczególnie interesująco wygląda mapa geoturystyczna, i co najważniejsze - powołano stowarzyszenie. Powodzenia!

Funkcje obiektów geoturystycznych

Czytając ostatnio na temat funkcji społecznych jakie spełniają różnego rodzaju obiekty i obszary, które człowiek tworzy lub przystosowuje do swoich potrzeb, pomyślałem o obiektach geologicznych. W literaturze można doszukać się już pewnych klasyfikacji, gdzie operuje się różnymi funkcjami, spróbuje więc dostosować je do obiektów geoturystycznych. Wyrózniłem 5 podstawowych funkcji jakie spełniają utworzone obiekty geoturystyczne i uszeregowałem te funkcje od najważniejszych:

- funkcja dydaktyczna/edukacyjna lub krajoznawcza czy poznawcza,
- funkcja turystyczna, rekreacyjna lub wypoczynkowa,
- funkcja ochronna, ekologiczna czy sozologiczna,
- funkcja estetyczna, krajobrazowa,
- funkcja naukowa czyli merytoryczna

.

Tetrapody z Zachełmia

Powstał ciekawy obiekt geoturystyczny, ale w takim miejscu musiał powstać. Spektakularne odkrycie to silnik napędowy do tworzenia atrakcji geoturystycznych. Zachełmie jest już słynne na cały świat. Ten projekt rozwija się w czasie i zapewne przyciągnie rzesze turystów. No i dobrze. Tablice informacyjne umieszczone  w kamieniołomie są profesjonalne merytorycznie, powstała strona internetowa Kraina tetrapoda oraz wirtualna wycieczka po tym rezerwacie przyrody. A tropy tetrapodów (czworonogów) robią wrażenie w realu:)