WSTĘPNIAK
Witam serdecznie na mojej stronie
Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.
Czy obiekt geoturystyczny może być chroniony?
Niezmienny konflikt na styku turystyki i ochrony przyrody wydaje się nierozwiązywalny. Niewątpliwie przemysł turystyczny zagraża cennym przyrodniczo obszarom jednak warto zastanowić się czy zawsze. Metody ochrony obiektów geologicznych są dwie: 1) całkowite zamkniecie dostępu do obiektu np. groty kryształowe w Wieliczce, 2) udostępnienie do zwiedzania ale pod pewnymi warunkami. Te warunki są kluczowe w rozwiązywaniu wspomnianego konfliktu. Będą decydować o tym w jakim stopniu dany obiekt będzie użytkowany. Stosując drugą metodę zyskujemy bardzo wiele: wpływ pieniędzy z turystyki na realizowanie celów ochrony przyrody, podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez edukację, stałą kontrolę nad stanem zachowania obiektu i jego otoczenia. Przykład grot kryształowych pokazuje jednak że nie zawsze można stosować, wydawałoby się, lepszą, drugą metodę, dlatego trzeba umieć wybrać i pogodzić turystykę z ochroną przyrody. Nie wszystko można udostępnić, a to co udostępniamy, musimy zabezpieczyć i mądrze z tego korzystać.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz