WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Geo-Expo-Tour


Forum „Geoturystyka dla zrównoważonego rozwoju”, które odbyło się w Kielcach było dla mnie bardzo inspirujące. Zobaczyłem jak dużo inicjatyw realizuje się w Polsce z zakresu wykorzystania dziedzictwa geologicznego w turystyce.  I to nie tylko projekty, koncepcje, ciekawe pomysły ale realnie funkcjonujące atrakcje geoturystyczne dostępne do zwiedzania dla turystów. Jestem pod wielkim wrażeniem Geocentrum w Kielcach wybudowanego z dużym rozmachem, z ciekawą wystawą i pomysłową interpretacją faktów z historii Ziemi za pomocą zróżnicowanych form przekazu. A to nie koniec bo kolejne obiekty są udostępniane do zwiedzania – oczywiście kamieniołomy w Kielcach i jaskinie na Kadzielni, ale też „Sadowa Góra” w Jaworznie, Kopalnia „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, kamieniołom „Lipówka” w Rudnikach i wiele innych. Geoturystyka w Polsce zaczyna przypominać tą światową! Konferencja odbyła się na terenie słynnych Targów Kielce i była fantastycznie zorganizowana. Gratulacje dla wszystkich odważnych:) 



 folder z konferencji

 Centrum Geoedukacji w Kielcach

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Centrum Geoedukacji w Kielcach - machina czasu:)

Kadzielnia

Wejście do jaskini na Kadzielni

 Jaskinia na Kadzielni

Jaskinia na Kadzielni - gronowe skupienia kalcytu


 po wyjściu:)

Amfiteatr na Kadzielni

Ślichowice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz