WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Ochrona obiektów geologicznych w praktyce - przykład rezerwatu przyrody Prządki

    Sukcesja roślinności jest zjawiskiem naturalnym ale nie zawsze korzystnym, szczególnie z punktu widzenia geoturystyki. Zasłonięte przez drzewa formy skałkowe nie są już tak atrakcyjne wizualnie, a często utrudniony jest do nich dostęp i możliwość prowadzenie geoedukacji i geoturystyki. Porastanie roślinnością jest zatem zagrożeniem dla form skałkowych, a jedną z metod ochrony jest ich oczyszczanie i odsłanianie. W miarę możliwości, jeśli nie występują rzadkie, zagrożone gatunki flory i fauny, powinno się miejscami prowadzić takie prace. W przypadku rezerwatu przyrody Prządki im. Prof. Henryka Świdzińskiego, ochronie podlegają przede wszystkim formy skałkowe oraz cenne porosty, dlatego zasłaniające widok drzewa mogą być częściowo usuwane. Patrząc na archiwalne zdjęcia rezerwatu i porównując je ze współczesnym krajobrazem można odnieść wrażenie, że rezerwat traci, a nie zyskuje na swojej wartości. Należy podkreślić - światowej wartości - geostanowisko ma bowiem walor ponadregionalny i należy do jednych z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Europy. 

Prządki, rezerwat, geoturystyka

Źródło zestawienia: Welc, E., & Miśkiewicz, K. (2019). Geoturystyka i geoedukacja w rezerwacie przyrody nieożywionej „Prządki” im. prof. Henryka Świdzińskiego. Geotourism/Geoturystyka, 56–57(1–2), 11–42.

A – porośnięte lasem wzgórze z obszarem rezerwatu „Prządki”, fot. K. Miśkiewicz.; B – na pierwszym planie skałki grupy „Herszt”, dalej grupa skalna „Przadka-Baba”. W tle ruiny zamku Kamieniec. Fotografia wykonana w latach 1918-1939 przez Henryka Poddębskiego na potrzeby Archiwum Ilustracji Ilustrowanego Kuriera Codziennego (źródło: baza Narodowego Archiwum Cyfrowego, www 7); C – skałki grupy „Prządka-Baba” zasłonięte przez roślinność, fot. K. Miśkiewicz; D –skałki grupy „Prządka-Baba” utrwalone na fotografii z lat 1958-1960 wykonanej przez G. Russa, pocztówka Polskigo Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (źródło: baza fotografii „Fotopolska.eu”)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz