WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest nową ideą. Jest jednym z rodzajów odpowiedzialnej, poznawczej, zrównoważonej (eko) turystyki, który coraz częściej pojawia się na szlakach w Polsce i na całym świecie. Powstają parki jurajskie, podziemne trasy turystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skamieniałościach itp. Nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji rekreacyjnej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc dogłębnie poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców. Wpływ geologii na życie człowieka jest niezaprzeczalny!

Jeśli chcielibyście uczestniczyć w wycieczce geoturystycznej skontaktujcie się ze mną. Wiedzieć, znaczy rozumieć, a więc docenić i chronić nasze piękne otoczenie przyrodnicze.

Zapraszam również osoby do współpracy przy tworzeniu oferty geoturystycznej.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Miśkiewicz

Kraków geoturystyczny. Wycieczka 1 - Tyniec i opactwo Benedyktynów

Spacer po Krakowie może dostarczyć wiele ciekawych odkryć geoturystycznych. W pierwszym cyklu, który chciałbym systematycznie uzupełniać pokażę atrakcje geoturystyczne jednego z najpiękniejszych miast Polski.

Zaczynamy od Tyńca i przepięknego odcinka przełomowego Wisły. Miejsce bardzo dobrze znane krakowianom (i nie tylko) ze względu na opactwo Benedyktynów. Zlokalizowany jest on na wapiennym wzgórzu zrębowym, czyli wyniesieniu terenu, które ograniczone jest uskokami, po których zostało to wzgórze wypiętrzone. Nieopodal znajduje się tektonicznie obniżona cześć zwana zapadliskiem, po którym płynie obecnie Wisła. Przełom zatem nie jest typowym przełomem rzecznym, ale pozornym, gdyż rzeka nie wcięła się w podłoże skalne, ale wykorzystała istniejące już wcześniej zapadlisko. Cały Tyniec zbudowany jest z podobnych wzniesień i obniżeń tektonicznych ograniczonych wieloma uskokami, co jest efektem fałdowania Karpat i napierania na wapienne skały Tyńca. Miało to miejsce w miocenie, kilkanaście mln lat temu. Myli się jednak ten, kto myśli że proces ten już się zakończył. Dowodem na to iż tak nie jest są wapienne głazy pod opactwem, które oderwały się od ściany skalnej i spadły na skutek trzęsienia ziemi, które miało miejsce prawdopodobnie w XVIII w.

   
Widok na dolinę Wisły i opactwo Benedyktynów od strony Piekar


Przełom Wisły pod Tyńcem jest najwęższą doliną w całym biegu Wisły, od Karpat po ujście do Morza Bałtyckiego


Skałki wapienne pod opactwem Benedyktynów w Tyńcu


Głazy wapienne pod opactwem - świadectwo trzęsień ziemi w Polsce

Wzgórze zrębowe wraz z opactwem w Tyńcu


Autor na wycieczce geoturystycznej w Tyńcu:)

1 komentarz:

  1. Przyznam, że dopiero w tym roku miałam okazję pierwszy raz udać się do Tyńca, jesienią jest tam rzeczywiście pięknie i napewno będę tam wracać. Bardzo ciekawy blog (trafiłam tutaj szukając informacji o Tyńcu), organizujesz wycieczki geoturystyczne? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń