WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Z czym jeść geoturystykę? Ze wszystkim!

Geoturystyka to nie tylko turystyka geologiczna. Poniższa klasyfikacja zakresu geoturystyki może pomóc uzmysłowić sobie jak szerokim zagadnieniem jest ta idea. Bo chyba tak należałoby określać geoturystykę - idea, która łączy środowisko przyrodnicze z człowiekiem.

1 komentarz:

  1. Ja myślę, że zestawienie wszystkiego z geoturystyką nie będzie wszystkim smakować! Chociaż jak ktoś będzie bardzo głodny (czyt. spragniony wiedzy) to pewnie będzie wsuwać wszystko co popadnie. Ja jednak proponuję podzielić tą obszerną geoturystykę na osobne posiłki - śniadania, obiadki, podwieczorki i kolacje. Wtedy na pewno wszystko się ułoży w żołądeczku (główce) i zostanie strawione (zrozumiane). Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń