WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Kraków geoturystyczny. Wycieczka 2 - Zakrzówek i Skały Twardowskiego

Zakrzówek to miejsce wyjątkowe. Dawny kamieniołom, w którym eksploatowano wapień, w sposób naturalny wypełnił się wodą. Zwiedzanie jest tu jednak zbyt niebezpieczne, pozostaje nam podziwiać krajobraz. Nieopodal, w Parku Skały Twardowskiego można zaobserwować liczne efekty procesów krasowych, z których najbardziej spektakularne to jaskinie.

 Zakrzówek jesienią

Zakrzówek. Zabroniona (!) kąpiel w zalewie

Zakrzówek w zimie

Niewielkie formy krasu powierzchniowego na skałce wapiennej

Jaskinia Jasna

Wejście do Groty Twardowskiego - długość korytarzy przekracza 500 m!

3 komentarze:

  1. Jakie ładne widoki <3

    OdpowiedzUsuń
  2. To przedostatnie zdjęcie przedstawia nie Jaskinię Jasną, tylko Okienko Zbójnickie. Jasna jest kawałek dalej, przechodzi obok niej niebieski szlak.

    OdpowiedzUsuń
  3. A mi tam bardzo brakuje drogowskazów do tych jaskiń. Sama pomyliłam Oko Zbójnickie z Jaskinią Twardowskiego :(

    OdpowiedzUsuń