Nie jest to książka o geoturystyce. O żadnej ze znanych form turystyki. Nie prezentuje obiektów geoturystycznych, czy jakichkolwiek geologicznych. Zresztą, o geologii to też tam niewiele jest. Dlaczego zatem takie opracowanie polecam na moim blogu? Ano dlatego, że każdy żywy przewodnik geoturystyczny, chcący snuć opowieści fascynujące, chcący "zabłysnąć wiedzą", zaciekawić odbiorce, zarazić swoją pasją i zareklamować geoturystykę, powinien przeczytać ta książkę. To brawurowa podróż przez miliardy lat ewolucji, która zapisana jest w skamieniałościach i w.....naszych, ludzkich organizmach! To niesamowite, ale badanie skamieniałości pomaga nam zrozumieć kim jesteśmy, a znajomość ludzkiej anatomii uzupełnia zatarte już w skałach ślady ewolucji. Autor pokazuje w bardzo przystępny sposób zawiłości biologii organizmów i paleontologii by przekonać nas, że nosimy w sobie "wewnętrzne ryby, płazy czy gady" a nawet robaki:)
Wydaje mi się, że na trasie geoturystycznej prezentującej ślady życia na Ziemi, znajomość zagadnień prezentowanych przez Neila Shubina będzie bardzo pomocna. Gorąco polecam!
Neil Shubin 2008. Nasza wewnętrzna menażeria. Podróż w głąb 3,5 miliarda lat naszych dziejów. Wyd. Pruszyński i S-ka. Przełożył Marcin Ryszkiewicz.
.
WSTĘPNIAK
Witam serdecznie na mojej stronie
Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz