WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Geointerpretacja

Geointerpretacja - czyli interpretowanie (przetwarzanie) wiedzy z zakresu nauk geologicznych (nauk o Ziemi) w taki sposób aby wiedza ta (język naukowy) była zrozumiała i atrakcyjna dla turystów niezależnie od wieku, stopniu wykształcenia, zdobytej wiedzy itp. Rozwój geointerpretacji uważam za jedno z najistotniejszych zadań geoturystyki. Język nauki jest często językiem hermetycznym, zrozumiałym w wąskich kręgach specjalistów zajmujących się daną dziedziną naukową. Ilość takiej literatury jest ogromna, lecz dla celów popularyzatorskich wymaga reinterpretacji.

Typowym przykładem geointerpretacji jest przedstawianie geologicznej skali czasu w skali ludzkiego zycia. Nie jest łatwo wyobrazić sobie i posługiwać się milionami lat. Stworzono więc model, gdzie wiek Ziemi czyli 4,5 mld lat zrównano z 1 rokiem. Jedna sekunda odpowiada tutaj 143 latom. O północy, z początkiem roku powstaje Ziemia, a 31 grudnia osiąga teraźniejszość. Wówczas zdarzenia w historii Ziemi zapisujemy w kalendarzu, i tak np. pierwsze ślady życia 16 kwietnia, pierwsze rośliny lądowe 28 listopada, wymarcie dinozaurów 26 grudnia, a pojawienie się człowieka 31 grudnia ok godz. 18!.  Taka skala czasu jest dla nas o wiele bardziej czytelna niż typowa tabela stratygraficzna.

Obecnie coraz więcej podręczników geologii (szczególnie tych amerykańskich) stawia na wizualizacje w interpretowaniu faktów. Pojawiają się blokdiagramy, rożnego rodzaju rysunki ułatwiające zrozumienie zagadnienia. W tym zakresie oprócz wiedzy potrzebna jest wyobraźnia, kreatywność, a także umiejętności manualne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz