WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Produkty geoturystyczne w Sudetach

Dr Mateusz Rogowski z Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawia produkty geoturystyczne Sudetów. Jest to jeden z najciekawszych regionów geoturystycznych Polski, zarówno pod względem potencjału jak i gotowych geo-produktów. Unikatowe formy geomorfologiczne, skały, minerały czy procesy geologiczne, a także dziedzictwo górnicze i kamień w architekturze są promowane w różny sposób: wulkanizm Sudetów pod hasłem Kraina Wygasłych Wulkanów, wyeksponowane formy skałkowe na szlakach turystycznych, udostępniona do zwiedzania Jaskinia Niedźwiedzia, kamienie ozdobne na Lwóweckim Lecie Agatowym czy w Muzeum Ziemi JUNA, złoto w udostępnionych kopalniach, muzeach i na Mistrzostwach w Płukaniu Złota w Złotoryi, kopalnie uranu, srebra, miedzi czy węgla kamiennego i wiele innych. Ciekawą inicjatywą jest Sudecka Zagroda Edukacyjna W Dobkowie. Istnieją liczne propozycje geoparków wraz z geoparkiem krajowym w Karkonoszach.

Artykuł można przeczytać tutaj. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz