FUJI - „Wewnętrzna poezja natury”

Wizyta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MAGGHA na wystawie „Góra Fuji” była wielce inspirująca.  Pokazane tam drzeworyty krajobrazowe z XIX w. dwóch artystów Hokusaia i Hiroshigego  ukazują najwyższą górę Japonii w przeróżnych perspektywach na tle życia ludzi.
Japonia leży na styku trzech płyt tektonicznych będących w ciągłym ruchu, stąd nadaktywność wulkaniczna i trzęsienia Ziemi. Fuji jest czynnym stratowulkanem.  W czasach historycznych notowano kilkanaście erupcji ,a ostatnia miała miejsce w XVIII w.
Wpływ tego obiektu geologicznego na kulturę japońską jest ogromny.  Muszę powiedzieć, że taka relacja człowiek-przyroda jest dla mnie bardzo interesująca i jest to wiedza zaniedbana szczególnie w odniesieniu do przyrody nieożywionej. Na styku kultura-natura dzieją się rzeczy niesamowite! Od praktycznego wykorzystania skał, poprzez ludzkie tragedie,  do wręcz religijnych, mistycznych uniesień. Myślę że jednym z głównych zadań geoturystyki jest pokazanie tej relacji, o czym zresztą pisze w swoich artykułach.

Na tym drzeworycie widać pracę ludzi zajmujących się pozyskiwaniem soli z nadbrzeżnych solnisk. W tle oczywiście Fuji.


Autor tego drzeworytu z niebywałą dokładnością a nawet lekkim przerysowaniem odzwierciedlił szczegóły wybrzeża klifowego 
Wielce ciekawa wystawa
POLECAM!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza