Strzegowo, Mamut i Dolina WkryGmina Strzegowo postawiła na geoturystykę:) W miejscowości o tej samej nazwie, położonej nad przepiękną rzeką Wkrą, utworzono Centrum Kulturowo – Historyczne „Kantor Młyński”. Miejsce to nawiązuje do typowego geodziedzictwa rzek – czyli wykorzystanie przez człowieka geologicznych sił natury, w tym wypadku energii wodnej. Znajdował się tutaj młyn oraz obecne są pozostałości infrastruktury hydrotechnicznej (patrz - informator o gminie Strzegowo link)

Gmina wykorzystała nie tylko to dziedzictwo geologiczno-kulturowe ale również dziedzictwo zlodowaceń. Główną atrakcją geoturystyczną jest niewątpliwie naturalnych rozmiarów model mamuta oraz lapidarium z głazów narzutowych (tzw. eratyki) wraz z tablicą informacyjną. Ekspozycja skał nie jest przypadkowa – głazy narzutowe pogrupowano w zależności od ich miejsca pochodzenia (różne rejony Skandynawii i Bałtyku) skąd zostały przytransportowane przez lądolód do Polski. Bardzo ciekawa to ekspozycja, brakuje jednak nazw skał przy samych głazach, co powoduje iż trzeba się cofać do tablicy za każdym razem.

Oferta geoturystyczna gminy Strzegowo to także dwie trasy z elementami geologicznymi: „Pętlą wokół Wkry” (link) oraz „Na wzniesienia Mławskie” (link). Długość każdej z tych tras przekracza 20 km więc raczej nie są to ścieżki spacerowe. Sporo informacji geologicznych można przeczytać na tablicy informacyjnej nieopodal urzędu gminy w centrum Strzegowa. Dodatkowo w „Kantorze Młyńskim” zaprojektowano wystawę „Czas Mamuta”. Szkoda tylko, że w czasie urlopowym, a więc największej aktywności turystycznej, Centrum jest nieczynne. 

Nad merytoryczną stroną czuwa Państwowy Instytut Geologiczny, warto zobaczyć informator i mapę geologiczno-turystyczną gminy Strzegowo (link).

Przepiękna okolica na odpoczynek połączony z geoedukacją, spacer wzdłuży meandrującej rzeki Wkry niezapomniany:) Polecam!


 Widok na kompleks budynków w Centrum Kulturowo – Historycznym „Kantor Młyński”


 Ekspozycja głazów narzutowych z tablica informacyjną i mamutem Dolina rzeki Wkry z wiatą turystyczną i licznymi ławeczkami - doskonałe miejsce odpoczynku Meandry i starorzecza w dolinie rzeki Wkry


 Koryto Wkry

3 komentarze:

  1. Niestety tabliczki były, ale padły ofiarą wandalizmu :-(. Pozdrawiamy ze Strzegowo :-).

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne miejsce. Chyba bardzo spokojne.

    OdpowiedzUsuń