WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Co to jest geoturystyka?

Dla przykładu podaje dwie definicje: 

zapewnienie zaplecza edukacyjnego i usługowego do promocji walorów stanowisk geologicznych i geomorfologicznych oraz ich społecznej użyteczności, a także zapewnienie ochrony tych stanowisk dla studentów, turystów i innych odwiedzających (Hose 2000) 

lub 

dział turystyki poznawczej i/lub nastawionej na przeżycia, bazującej na poznawaniu obiektów i procesów geologicznych oraz doznawaniu w kontakcie z nimi wrażeń estetycznych (Słomka, Kicińska-Świderska 2004) 

Hose T.A. 2000. European geotourism – geological interpretation and geoconservation promotion for tourists. W: D. Barretino, W.A.P. Wimbledon, E. Gallego (red), Geological Heritage: Its Conservation and Management. Instituto Tecnologico GeoMinero de Espana, Madrid: 127-146.
Słomka T., Kicińska-Świderska A. 2004. Geoturystyka – podstawowe pojęcia. Geoturystyka 1: 5-7.

2 komentarze:

  1. Nigdzie w internecie nie mogłam znaleźć sensownej definicji geoturystki, dopóki nie trafiłam na Twój blog :) Jest świetny :)

    OdpowiedzUsuń