WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Obiekt geologiczny versus obiekt geoturystyczny

Warto zwrócić uwagę na następujący fakt:

obiekty geologiczne (czyli odsłaniające się na powierzchni Ziemi skały, minerały czy skamieniałości lub formy morfologiczne tj. jaskinie, wodospady, wulkany, doliny rzeczne, pustynie itp). to jeszcze nie są obiekty geoturystyczne! "Jeszcze nie" dlatego, że mogą się nimi stać, jeśli obiekty geologiczne zostaną przygotowane do obsługi turystów zainteresowanych geologią. Przygotowanie owe, to np. panele informacyjne ustawione przy obiekcie, tzw. tablice geoturystyczne, które przekazują uproszczone informacje dotyczące dziedzictwa geologicznego.
Oto kilka przykładów na zdjęciach:

 
Fot. 1                                                             Fot. 2

Fot. 3

Fot. 4

Fot. 5


Podpisy do zdjęć:
Fot. 1-2. Tablica geoturystyczna i geocentrum z licznymi panelami geoturystycznymi w National Nature Reserve "Knockan Crag" (GEOPARK North West Highlands, Szkocja).
Fot. 3. Tablica informacyjna na trasie geoturystycznej (GEOPARK Rab Island, Chorwacja).
Fot. 4. Zagospodarowanie obiektów geologicznych (skamieniałe pnie drzew) w The Petrified Forest Park (GEOPARK Petrified Forest of Lesvos, Grecja).
Fot. 5. "Skalna ścieżka" w parku botaniczno-geologiczny (Lausitzer Findlingspark Nochten, Niemcy).

1 komentarz: