WSTĘPNIAK

Witam serdecznie na mojej stronie

Geoturystyka jest jedną z rodzajów poznawczej i zrównoważonej turystyki, która coraz częściej pojawia się w ofercie spędzania wolnego czasu w Polsce i na całym świecie. Tworzone są geoparki, trasy i obiekty geoturystyczne, panele terenowe z informacjami o budowie geologicznej, skałach, minerałach i skamieniałościach, nieczynne kamieniołomy przystosowywane są do funkcji turystycznej, a giełdy minerałów i skamieniałości przeżywają renesans. Ale geoturystyka to coś więcej…
Geourystyka jest dla osób bardziej wymagających, dla tych, którzy chcąc poznawać odwiedzane regiony wybierają oferty nietypowe, oryginalne, ciekawe i niebanalne. Geoturystyka oferuje możliwość zapoznania się z historią naturalną naszej planety, historią 4,5 mld lat przemian kontynentów, oceanów, życia na Ziemi.
Czy ciekawi Cię, dlaczego i w jaki sposób powstają wodospady, wulkany, jaskinie, doliny rzeczne, góry, pustynie, kaniony itp. czyli te obiekty, które często odwiedzasz podczas wypoczynku? Czy chcielibyście wiedzieć jak odczytywać informacje zapisane w skałach nie studiując geologii i nie przeglądając stosu książek w bibliotece? Czy fascynują Cię skamieniałości, minerały i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, a może nawet samodzielnie odkopać znaleziska? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dzięki geoturystyce ta wiedza wychodzi poza grupę nielicznych pasjonatów geologii czy naukowców i dociera do szerokiego grona odbiorców.
Geoturystyka pokaże Ci nie tylko fascynujący świat przyrody ale również historię odkryć geologicznych, sylwetki wielkich geologów, zastosowanie skał i minerałów w życiu codziennych, a także wpływ budowy geologicznej i ukształtowania terenu na tradycje i kulturę lokalnych mieszkańców.

Dziedzictwo geologiczne jako marka karpacka

W dniach 13-14 września 2014 r. w Rzeszowie odbywa się trzecia edycja międzynarodowych targów Alpejsko-Karpackie Forum Współpracy. Geoturystyka też tam będzie:)



Będziemy promować idee geoturystyki i geoparków oraz zachęcać do działań w tym zakresie w Karpatach. Dziedzictwo geologiczne jako marka karpacka? Obszar ten ma szczególne walory przyrodnicze występujące tutaj w formie mało przekształconej przez człowieka. Bogactwo skał i form morfologicznych daje duże możliwości dla rozwoju geoturystyki - głębokie wąwozy i doliny przełomowe, formy skałkowe, wodospady, źródła mineralne, skamieniałości, jaskinie, torfowiska, osuwiska, gołoborza, ślady zlodowaceń, górnictwo solne i naftowe, kruszce, kamień w architekturze itd. Geoparki, jako rodzaj złożonego produktu turystycznego, to oddolny ruch społeczny na rzecz promocji dziedzictwa geologicznego wpierany przez UNESCO. W Karpatach, idea geoparków pomogłaby integracji regionów i zrównoważonego ich rozwoju dla dobra przyrody i kultywowania tradycji. Zapraszamy do naszego stoiska nr 26 oraz do udziału w panelach dyskusyjnych


Panel dyskusyjny - Marka Karpacka CARPATHIA



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz